mojzis mockel lez

Nápad vyhlásit letošní rok rokem Sibylly Augusty pěkně zapadá do další příležitosti, která se nám v Ostrově pravděpodobně naskytla. Před časem mi do emailové schránky přišla zpráva o tom, že karlovarské muzeum bude dva roky zavřené, jelikož inovuje své expozice. Okamžitě mě napadlo, že to je jedinečná příležitost získat z tohoto místa poslední známý exponát do našeho klášterního kostela Zvěstování Panny Marie. 

Kostel zvěstování Panny Marie OstrovJedná se o řezanou sochu Mojžíše od Martina Möckla z let 1670 – 1673, jejíž původní místo bylo na kazatelně. Příběh návratu jednotlivých exponátů a jejich torz do opraveného klášterního areálu je velice zajímavý a jeho vyprávění nechám na jinou příležitost. Všechny předměty, o kterých jsme se dozvěděli, že existují, jsme pod vedením Ing. Architekta Soukupa z Plzně umístili v kostele co možná nejblíže jejich původní poloze. Paradoxně se nám nepodařilo získat jen zmíněnou sochu Mojžíše z karlovarského muzea, která tehdy nešla vyjmout z muzejní expozice. Nyní věřím, že když se do toho včas pustíme, máme naději, že se ostrovská sbírka opět nepatrně rozšíří.

V níže uvedené galerii představujeme další exponáty ostrovského kláštera ještě před jejich renovací. S jejich příběhy, které jsou rovněž velice zajímavé Vás seznámíme někdy příště.

Ing. Marek Poledníček